Урок 1.
Тема: Основні поняття генетики. Методи генетичних
досліджень
Навчальна мета: розкрити зміст науки
генетики, показати її роль у розвитку медицини
та охорони здоров’я; ознайомити з основними напрямками
розвитку генетики; розширити компетентність учнів в галузі генетики;
сформулювати основний термінологічний блок
генетичних понять; сформувати уявлення про сучасні методи, в основі
в яких лежать маніпуляції з генами.
Розвивальна мета: розвивати пізнавальний
інтерес прагнення до пошуку знань, уміння робити висновки і розвивати креативне
мислення та комунікативні здібності; розвивати інтерес до вивчення біології.
Виховна мета: виховувати почуття причетності та відповідальності
за експерименти з природою і втручання в генотип організмів; виховувати
взаєморозуміння під час роботи в групах; переконати в шкідливі дії нікотину,
алкоголю та наркотиків на спадковість людини.
Учні повинні
ü знати: визначення науки як
генетики; визначення генетичних термінів; сучасні методи генетичних досліджень,
напрямки генетичних досліджень;
вплив нікотину, наркотиків, алкоголю на структуру генів і їх
наслідки.
ü вміти: пояснити визначення спадковості і мінливості; напрямки генетичних досліджень; пояснити зміст
досліджень генетичних методів;
користуватися генетичною термінологією.
Базові поняття і терміни: генетика, спадковість,
мінливість, ген, фенотип, гамети, алельні гени, зигота, гамети, домінанта, гетерозигота, гомозигота, геном чисті лінії.
Обладнання: саморобна таблиця
«Основні методи сучасної біотехнології», портрети найвидатніших генетиків
світової науки
Тип уроку: (по
провідній дидактичній меті) урок засвоєння нових
знань.
Форма проведення: урок – дослідження
Хід уроку
І. Організвційний момент
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель. Історична
довідка. У 1914 році в Англії
ремонтували собор. Роботами керував нащадок першого герцога Шрюсбері Джона
Табольта, похованого у цьому соборі у 1453 році. Джон Табольт був історичною
постатю. Він воював проти Жанни д’Арк і загинув від ран. Чотирнадцять поколінь
відділяли рицаря XV століття від його нащадків початку ХХ століття. Нащадок
відкрив гробницю. Те, що в ній лежав Табольт, не викликало сумнівів. На кістках
були ушкодження, що свідчили про рани, згадувані літописцями Столітньої війни.
Про встановлення портретної схожості не могло бути й мови. І тут виявився
неспростований доказ спорідненості, більш надійний, аніж засвідчені нотаріусом
генеалогічні документи: на одному з пальців скелета дві фаланги зрослися в
одну. Нащадок, порубаного французами герцога, радісно простагнув свідкам, що
були присутні під час розкриття гробниці, свою руку з розчепіреними пальцями.
На тій самій руці, що й у скелета, ті самі дві фаланги виглядяли як одна. Їх
зростив домінантний ген, фенотиповий прояв якого в медицині називають
симфалангією.
Отакою є сила гена. Така сила спадковості.
“Пусть вымерли все наши предки,
Бессмертные живые клетки
Наследье бережно хранят”
Сюллі-Прюд.
“Пусть вымерли все наши предки,
Бессмертные живые клетки
Наследье бережно хранят”
Сюллі-Прюд.
Про що йде мова?
Бліцопитування
Запитання:
- Які властивості живих організмів
ви знаєте?
- Чому кішка народжує
кошенят, а з жолудя виростає дуб? Як ми
називаємо
цей процес?
- Що таке спадковість?
- Чи можемо розрізнити з
одного приплоду групу цуценят?
- Що таке мінливість?
-
Що є матеріальним носієм
спадковості?
- Де містяться гени? Які
вони бувають?
- Що вивчає наука
генетика?
Учитель. Ось ці фундаментальні
властивості живого і вивчає наука
генетика. (схема на дошці)
Повідомлення учня.
- Розвиток молодої галузі біології – генетики
(1900 рік, виникнення
і розвиток генетики з демонструванням портретів
найвидатніших
генетиків світової науки).
Учитель. Які наукові основи
генетики, хто заклав їх? Яке завдання
генетики на сучасному етапі?
Оголошення теми уроку,
мети, очікуванні результати.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Генетика як наука.
Пояснення вчителя з
наступним виділенням основних етапів розвитку генетики.
Основні етапи розвитку
генетики
1. Розвиток менделізму й становлення генетики.
2. Формування хромосомної теорії спадковості.
3. Розвиток генетики на молекулярному рівні.
2. Основні генетичні поняття.
Бліцопитування
- Яку роль організмів виконують нуклеїнові кислоти?
(З нуклеїновими кислотами пов’язані процеси спадковості,
мінливості, розмноження,
росту)
- Які ви знаєте нуклеїнові кислоти?
(ДНК,
і- РНК, т- РНК, р- РНК).
- Що являє собою молекула ДНК? (Це дволанцюговий полінуклеотид).
- Які структури входять до
дезоксирибонуклеотиду
(нітратні
основи, дезоксирибоза – вуглевод, залишок фосфатної
кислоти).
- Що відбувається при випаданні одного з нуклеотидів?
(Порушується
послідовність нуклеотидів).
- Які наслідки випадання?
(Порушується комплементарність нуклеотидів, а отже змінюються властивості).
- Як називається фрагмент молекули ДНК? (Структурний ген).
- Що містить структурний ген? (Містить стільки триплетів
нуклеотидів, скільки амінокислотних залишків містить білок,
який кодує ген).
Учитель. Нуклеотиди молекули ДНК складають структурний
ген, який може містити кодуючі (в екзонах) і некодуючі (в
інтронах) пари нуклеотидів.
( запис учнями
опорної схеми до зошиту ).
Вправа «Коректор» (Робота в групах)
Учитель роздає набраний текст кожній групі і пропонує
виправити помилки у тексті. Після виконання група, яка швидше
виконала завдання, зачитує, а інші групи перевіряють. Якщо є
розбіжності у відповідях, з’ясовують, яка з них правильна.
Проводять взаємооцінювання.
Текст
Кожна еукаріотична клітина має певний набір ядер (хромосом)
–каріотип. Нуклеосоми (хромосоми) – ядерні органели, в яких розміщені гени. Основу
хромосоми складає одноланцюгова молекула РНК (дволанцюгова молекула ДНК), яка
зв’язана з ядерними білками. Молекули ДНК у хромосомах (ядрі) розташовані певним чином. Кожна хромосома (нуклеосома)
складається з двох поздовжніх частин –
хроматид. Коли клітина ділиться, ядра(хроматиди) розходяться до дочірних
клітин, завдяки чому останні одержують однакову спадкову інформацію від
дочірної (материнської) клітини.
Висновок. Гени розташовані на хромосомі у лінійному порядку і займають певне місце в
гомологічній хромосомі однієї пари та визначають різні стани
певної ознаки. Такі гени називаються алельними.
Учитель. При схрещування жовтого забарвлення гороху з зеленим одержуємо жовтий
горох, при схрещуванні простої форми плоду гороху з членистою
одержуємо плоди простої форми, а при схрещуванні гороху
гладкої форми з горохом зморшкуватої форми одержуємо гладкі плоди.
Ці ознаки, які проявляються називаються домінантними, їх несуть
домінантні алелі, позначають великими латинськими літерами А,
В, С. Зовнішня ознака яку ми бачимо називаємо фенотипом.
Ознаки, які не проявилися називаються
рецесивними і позначаються малими латинськими літерами (а, в, с). Поєднання алелей дає нам
генотип.
-
Що таке генотип?
(Визначення дають учні і записують в
зошити ).
-
На основі генотипу давайте визначимо що собою являє фенотип.
Фенотип (від грец. Фаіно – являю) – сукупність усіх ознак і властивостей організму.
-
Які можуть бути
поєднання алелей?
Якщо поєднуються алелі домінантні, то АА- це гомозигота за
домінантною ознакою, якщо рецесивні,
то аа- гомозигота за рецесивною ознакою, Аа –
гетерозигота. При схрещуванні гомозиготних особин все потомство схоже на батьків і не дає явища розщеплення. Гетерозиготні особини дають явище розщеплення.
Вправа «Схема – це доступно і зрозуміло»(робота в парах )
Біля дошки працює два учні над завданнями .
Завдання 1. Прослухавши розповідь
учителя запишіть схему
процесу поєднання алельних генів у зиготу.
|
|
|
Мейоз
злиття
(гени від яких залежить розвиток альтернативного прояву ознак)
|
|||||
|
|||||
Учитель. Зигота утворюється при
злитті гамет, які утворюються в
процесі мейозу. Гамети несуть алельні гени, від яких залежить
розвиток альтернативного прояву ознак – домінантний – А,
рецесивний – а.
Завдання 2. Скласти схему
утворення зиготи при поєднанні
домінантних алелей, рецесивних алелей, домінантних і рецесивних
алелей.
3. Методи генетичних досліджень.
2. Напрямки
генетичних досліджень.
Завдання 3
Уважно
прочитати перший абзац підручника про напрямки
генетичних досліджень і записати у
вигляді схеми.
3. Методи генетики.
Робота в групах
Кожна
група одержує завдання на карточках. Після опрацювання матеріалу учень з кожної групи коротко
інформує завдання методу генетики,
зробивши короткий запис на дошці.
Завдання
Користуючись
текстом підручника, інформаційним матеріалом з
додаткової літератури визначити зміст одного з методів генетичного дослідження.
ІV. Узагальнення, систематизація й контроль
знань і вмінь учнів
Біологічна
вікторина
1. Які методи генетичних досліджень вам відомі?
2. Для чого і як генетики використовують
гібридологічний метод?
3. Для чого і як генетики використовують
генеалогічний метод?
4. Для чого і як генетики використовують
близнюковий метод?
5. Для чого і як генетики використовують
біохімічний метод?
6. Чому під час генетичних досліджень бажано
використовувати кілька методів?
V. Підсумок уроку
Метод «Незакінчене речення»
- Мені запам’яталось на сьогоднішньому уроці …
- Мені важко зрозуміти …
- Хотілося б ще раз почути на наступних уроках…
V. Домашнє завдання
1)
Вивчити §38 підручника .
2)
Опрацювати записи опорних схем в зошиті .
Немає коментарів:
Дописати коментар