субота, 10 лютого 2018 р.


Урок 2.
Тема:   Закони Г.Менделя, їх статистичний характер  і цитологічні основи

Навчальна мета: визначити ступінь сформованості генетичних понять, удосконалювати вміння застосовувати знання при вивченні генетичних схрещувань; дати поняття про гібридологічний метод і основну генетичну символіку; розкрити зміст І і ІІ законів Менделя; закласти основи навичок користування генетичною термінологією.
Розвивальна мета: розвивати системність мислення, вміння  складати схеми таблиці і на їхній основі систематизувати свої знання;     удосконалювати спеціальні вміння роботи з підручником і  додатковою літературою; робити цікаві доповіді; розвивати інтерес  до вивчення науки генетики.
Виховна мета: виховувати відповідальність, працелюбність  старанність, повагу до своєї навчальної праці, формувати інтерес до  предмету
Учні повинні
знати: перший закон Менделя, другий закон Менделя;  генетичну термінологію; суть гібридологічного методу  дослідження; правила одноманітності гібридів першого   покоління; цитологічні основи успадкування.
вміти: пояснювати і записувати схему схрещування першого  закону Менделя; записувати схему, яка розкриває зміст другого закону Менделя; визначати домінантну ознаку, рецесивну ознаку; визначати гомозиготні і гетерозиготні особини; записати гамети гомозиготних та гетерозиготних
особин.
Базові поняття і терміни: генетика, спадковість, мінливість, ген, фенотип, гамети, алельні гени, зигота, гамети, домінанта,  гетерозигота, гомозигота, геном чисті лінії, основні закономірності  спадковості   і   мінливості, схрещування, одноманітність,  моногібридне схрещування, дигібридне схрещування,  гібридологічний метод.
Обладнання: таблиця «Моногібридне схрещування і його цитологічні основи», портрет Г.Менделя,  динамічний посібник «Закони Менделя».
  Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь та
навичок.
Форма проведення: дослідження на основі  групової роботи
ХІД УРОКУ
І.Організаційний  момен:
 Пролунав уже дзвінок,        
 В генетику  ми зробимо крок.
 Повертаюся обличчям до вас-дітей,              
 Привітно скажемо всі разом: «Добрий день». 
(діти говорять; «ДОБРИЙ ДЕНЬ !»)              
 Правда, чудова ця фраза!
 Вона зближує нас із вами одразу.                      
А сказана вона досить вчасно.                 
Я сподіваюся, у вас чудовий настрій.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Термінологічна розминка
Учні поділені на групи і одержують визначення термінів і  намальовані квадратики за кількістю букв у термін, на який вони  повинні дати відповідь. Кожна з груп заповнює квадратики, давши   відповідь, формуючи повністю чотири слова. Квадратики  накреслені на дошці по групах і учні з кожної групи йдуть до дошки і  вносять букви терміна, називаючи повністю слово. Кожна група
отримує за правильну відповідь один бал.
- ген, алельні гени, генетика, спадковість;
г
е
н

а
л
е
л
ь
н
і
г
е
н
и
г
е
н
е
т
и
к
а
с
п
а
д
к
о
в
і
с
т
ь
Фронтальне опитування учнів :
1. Які методи генетичних досліджень вам відомі?
2. Для чого і як генетики використовують гібридологічний метод?
3. Для чого і як генетики використовують генеалогічний метод?
4. Для чого і як генетики використовують близнюковий метод?
5. Для чого і як генетики використовують біохімічний метод?
6. Чому під час генетичних досліджень бажано використовувати кілька методів?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Наука про спадковість і мінливість починає свою   історію з відкриття Грегора Менделя. У 1865 році вийшла у світ   його праця «Досліди над рослинними гібридами», у якій викладено  закономірності спадковості, відкриті ним в результаті досліджень на  різних сортах гороху протягом 8 років. Використання варіаційно-  статистичного методу дало йому можливість чітко прослідкувати  характер виявлення ознак у кількох  поколіннях гібридів.
Індивідуальна робота
Завдання
Заповніть хронологічні таблиці, прослухавши розповідь учнів.
Повідомлення учнів
1 учень. Історія розвитку генетики.
2 учень. Біографія чеського ученого Грегора Менделя.
Учитель. Великим відкриттям Менделя в галузі генетики   сприяли не тільки його творчі здібності, а і вдало підібраний об’єкт  дослідження – горох. Це – самозапильна рослина, його квітки  захищені від проникнення пилку квіток іншої рослини. Гібриди  плодючі, що дозволяє відслідковувати хід успадкування ознак у  поколіннях. Мендель застосовував гібридологічний метод.
-          В чому суть цього методу?
-          Як відбувається успадкування ознаки гороху у першому
  поколінні та другому поколінні?
-          Які цитологічні основи та статистичний характер законів
  Менделя?
ІV. Вивчення  нового матеріалу
Робота в групах
1) Учні працюють над текстом підручника (§ 39 ст. 192) та  малюнок №73 (§ 39 ст. 193). По завершенню роботи  учні розповідають про хід моногібридного  схрещування, замальовують кружечка та записують основні
положення гібридологічного методу.
Гібридологічний метод:
1. Аналізується спадковість за окремими ознаками та їх їхніми
проявами.
2. Проводиться точний кількісний облік успадкування кожного
стану ознаки не лише в F1 а і в F2,3 і т. д.
Завдання для груп
І група Виділити основні положення гібридологічного методу.
ІІ група Замалювати схему ходу моногібридного схрещування у
гороху.
ІІІ група Замалювати схему ходу моногібридного схрещування
забарвлення віночка гороху.
2) Пояснення вчителя з подальшим колективним складанням
схеми моногібридного схрещування
4. Насіння якого кольору схрещував Мендель? (жовті ×  зелені)
– Що він одержав в першому гібридному поколінні?
(всенасіння жовтого кольору)
Висновок. В цьому і суть першого закону Менделя – закону
одноманітності гібридів першого покоління
 І з –н одноманітності F1:
F1 при схрещуванні гомозиготних особин, які
домін.
відрізняються одна від одної за однією парою
альтернативних станів ознаки, усе потомство в
F1 одноманітне як за фенотипом, так і за
генотипом.
Запишемо схему першого закону Менделя, а для цього нам
потрібно ознайомитись з генетичними символами.
РР – батьківські організми взяті для схрещування
× - схрещування_
♀ - жіноча стать (дзеркало Венери)
♂ - чоловіча стать (щит і спис Марса)
F1 – гібриди І покоління
F2 – гібриди ІІ покоління і т.д.
Метод «Мозковий штурм»
- Як перебігає процес мейозу? (два мейотичні поділи).
- Що передається статевими клітинами? (спадкові властивості
організму, які визначаються будовою відповідних білків його
тіла, що формуються клітинами).
- Яку кількість хромосом несуть гамети? (гаплоїдну).
- Які гамети дають гомозиготні особини? (однакові – АА або аа ).
- Які гамети дають гетерозиготні особини? (різні – Аа).
- Коли відновлюється диплоїдний набір хромосом? (при злитті
гамет утворюється зигота з диплоїдним набором хромосом).
Учитель. У кожній парі гомологічних хромосом є по одній
батьківській і одній материнській хромосомі. Закон чистоти гамет
стверджує, що у гібридному (гетерозиготному) організму гамети
«чисті». Тобто, кожна гамета несе лише один ген із певної їх
сукупності на основі невідомих Менделеві явищ мітозу, мейозу та
численних експериментальних перевірок на різних об’єктах
(найбільше на плодовій мусі дрозофілі) у XX ст. Морган
сформулював хромосомну теорію спадковості. Воно підтверджує
гіпотезу чистоти гамет. Основний зміст її полягає в тому, що
матеріальним носієм спадковості є хромосоми. Схрещування у всіх
цих випадках є причиною мінливості.
Учень біля дошки записує схему схрещування І закону Менделя

Учитель. Розглянемо схему схрещування ІІ закону Менделя.
Учень робить запис схеми на дошці, а інші учні записують у
робочий зошит:

Учитель. Запишемо розщеплення за генотипом: 1АА : 2Аа : 1аа.
На основі генотипу записуємо розщеплення по фенотипу 3 : 1
V. Закріплення навчального матеріалу
Рольова гра «Карусель»
І група.
 Задача
У курей трояндоподібний гребінь зумовлений геном R,
листкоподібний – геном r. Півня з трояндоподібним гребенем
схрестили з куркою з трояндоподібним гребенем. Курка висиділа 18
курчат, з яких 14 мають трояндоподібні і 4-листоподібні гребені.
Встановіть генотипи усіх батьківських особин і курчат.
ІІ група
Задача
Ген ранньостиглості ячменю домінує над пізньостиглістю. 1).
Якими будуть рослини в (F1), одержані в результаті запилення
гомозиготної ранньостиглої рослини пилком пізньостиглої? 2). Яким
буде ячмінь у другому поколінні (F2)? 3). Які рослини можуть
утворитися від схрещування однієї з пізньостиглих рослин другого
покоління (F2) з гібридом (F1)?
ІІІ група
Задача
У коней трапляється спадкова хвороба гортані. Під час бігу хворі
коні характерно хриплять. Від хворих батьків часто народжуються
здорові лошата. Домінантною чи рецесивною є ця хвороба коней?
Доведіть.
ІV група
Задача
Унаслідок схрещування високорослого помідора з карликовим
всі рослини F1 мали високе стебло. Але в F2 серед 35 800 одержаних
кущів 8 950 були карликовими. Скільки гомозиготних рослин є
серед гібридів F2?
Висновки. Підбиваючи підсумок уроку, разом з учнями можна
сформулювати положення, які записують у зошитах.
1. Спадкові фактори (гени) містяться в хромосомах і являють
собою ділянку ДНК, що відповідає за синтез однієї молекули
білка (найчастіше ферменту).
2. Гени передаються від батьків потомству через гамети.
3. Гени не змішуються між собою, незважаючи на сумісне
перебування в гетерозиготі гібридів F1, а в F2 обидва гени
виявляються в чистому вигляді.
4. Гамети мають тільки по одному гену з кожної пари.
5. Гамети, що містять однакові гени, при заплідненні з однаковою
ймовірністю можуть утворювати такі, наприклад, зиготи: ВВ,
Вb і bb.
Вправа «Інтелектуальний бій»
Учні переглядають створений структурований конспект
протягом 2 хвилин, готують по одному запитанню до однокласників__Вправу розпочинає вчитель: на поставлене питання
вчителя дає  відповідь учень, а якщо немає відповіді, то пропонує своє запитанняіншому учню і так передається далі.
VІ. Підсумок уроку
1. Що вам найбільше сьогодні вдалося ?Що запам’яталося ?
2.Порівняйте свої знання на початку уроку й наприкінці,чи спостерігаєте ви динаміку знань,чи задовольняє вас це ?
3.Якого життєвого досвіду ви набули ?
Учитель аналізує роботу класу, колективно проводить
визначення рівня навчальних досягнень, визначаються найкращі
учні і оцінюється їх робота.
VІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити § 139 до ст. 193
2. Вивчити § 40 до ст. 198
3. Розв’язати задачу

Немає коментарів:

Дописати коментар